čtvrtek 9. ledna 2014

Pravda o mouce: Proč po ní tloustneme?

Mouka zde je již staletí a celou tu dobu spolehlivě sytí lidí. Proč tedy aktuální éra racionálního stravování straší , že bychom ji měli omezovat , případně zcela vynechat ? Pravda je někde uprostřed a my vám ji rádi přiblížíme .
Kdysi bylo kdysi , dnes je dnes
Časy se mění a mění se i věci kolem mouky. Zatímco kdysi bylo stravování podstatně chudší ( nejen porcemi , ale i chutěmi ) , dnes si nakládáme mnohem více. Jeden krajíc chleba není tím, co by nás na oběd spolehlivě zasytilo , jak to bylo kdysi a stejný není ani výdej energie . Přestože naši předkové se pečivem zasycovali poměrně často , ale případný přebytek přijatých kalorií spálili raz dva. Snad nemusíme mluvit o práci na polích , kolem domu a chození pěšky . Většinu těchto věcí dnes za nás dělají moderní výdobytky , a tak se může přijatá energie pěkně ukládat.
Mouka ve větším množství se tak stává jedním z nepřátel štíhlé linie , a to z důvodu, že obsahuje vysoký podíl sacharidů . Ten způsobuje vyšší glykemický index a jeho následkem jsou výkyvy hladiny cukru v krvi , slabé zasycení a opětovný nával hladu . Samozřejmě , nemůžeme se na jak rychle zhubnout mouku dívat jen jako na zakázanou věc. Prvořadé je určit si , kolik místa jí v našem jídelníčku necháme .

Určitě jste už slyšeli , že není mouka jako mouka . Tou nejméně výživnou je bílá, která se vyrábí z obilného zrna zbaveného klíčku i otrub. Z pohledu výživy tak přichází o to nejdůležitější - o množství vitamínů , minerálů a vlákniny . Pyšní se tedy hladkou konzistencí a jakoby čistotou, ale v těle tolik užitku neudělá. Celozrnný varianta mouky je tím výživnějším , protože do finálního produktu se dostávají i umleté ​​části klíčku i otrub. Tím pádem zkonzumujete s celozrnným druhem pečiva i vyšší množství vitamínů a minerálů, ale i na zasycení potřebnou vlákninu .

Možná vám na um sešla špaldová mouka , která je momentálně jedním ze stravovacích hitů . Vyrábí se ze speciálního druhu pšenice - špaldy a má poměrně slušný obsah nejen sacharidů a bílkovin, ale i nenasycených tuků , minerálů a vitamínů. Grahamová mouka je mletá stejně jako ta bílá, tedy jen ze zrn , ale následně jsou do ní přidány na hrubě rozmleté ​​otruby . Alespoň v této podobě tak získává na vlákninový obsahu.

Minimem , které můžete udělat pro své zdraví a linii , je tedy výměna klasické bílé mouky za tu celozrnnou . Nepotěším vás však reprodukovatelný slov výživářů , kteří tvrdí, že ani to celozrnné mletí už dnes není tak kvalitní jako kdysi . Asi netřeba pochybovat, že na tom bude něco pravdy , a tak je na místě snížit příjem moučných jídel jako takových. Zejména v kombinaci s rafinovaným cukrem, čehož výsledkem jsou chutné koláče , jde o kalorické bomby, které umí na postavě nadělat nepěkné škody.
Základem je proto vlastní sebekontrola a přiměřená velikost porcí , abyste si mohli dopřát i co - to z oblíbené mouky .

Žádné komentáře:

Okomentovat